Przedmiotem moich badań były masy zmienne w czasie. Proszę sobie wyobrazić dwie wielkie, długie i wąskie, identyczne maszyny, całkowicie od siebie niezależne, stojące w odległości ok. 8 metrów od siebie. Wprowadzenie zmian w ustawieniu masy na jednej maszynie, powodowało pojawienie się problemów na sąsiedniej maszynie. Problemy te, to awarie lub zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych, elektromagnetycznych oraz elementów i układów elektronicznych[5], takie jak:
- awarie i zakłócenia pracy niektórych silników elektrycznych;
- wzbudzenia SEM w układach elektrycznych i elektronicznych maszyn; praca niewielkich silników odłączonych od zasilania.
- 'sprzężenie’ maszyn[6]
- ‘rezonans’ maszyn[7]
- zerwania wstęgi i stopery
Awarie i zakłócenia pracy niektórych silników elektrycznych
Na maszynie DOR typu Rotoman C zainstalowanych było około 30 silników elektrycznych. Różniły się one przeznaczeniem, rozmiarami, parametrami technicznymi, usytuowaniem względem kierunku X, charakterystyką pracy. W normalnych warunkach awarie silników zdarzały się niezwykle rzadko. Ale zastosowanie wariantu VR+ , a zwłaszcza wariantu VL- powodowało radykalne nasilenie awarii i zaburzeń pracy. Szczególnie często awarii ulegały silniki napędzające duktory wodne, silniki pieca, silniki na Conti-Web. Zdarzały się sytuacje, że w okresie stosowania wariantu VR+ awarii ulegało kilka silników dziennie! Jest zastanawiające, że awarii ulegały tylko silniki, których osie wirników były równoległe do kierunku Z[8]
‘Rezonans’ dwóch drgających układów mechanicznych.
Rezonans układów: masa + wstęga na dwóch sąsiednich maszynach był pierwszym zaobserwowanym przeze mnie zjawiskiem, które wskazywało na istnienie oddziaływania dwóch sąsiednich układów drgających i było inspiracją do dalszych badań. Na czym polegało zjawisko rezonansu? Zastosowanie na mojej maszynie wariantu VR+ powodowało problemy na sąsiedniej maszynie już od momentu zastosowania tego wariantu; jednak radykalne nasilenie problemów (pik, czyli wzrost ilości problemów nawet o kilka tysięcy procent)) następowało dwudziestego dnia od rozpoczęcia testu. Pik trwał 3 dni. Po upływie około 72 godzin oddziaływania zanikały całkowicie, niemal natychmiast i bezpowrotnie, mimo że testowałem ten wariant jeszcze przez cztery tygodnie. Eksperyment z wariantem VR+ powtarzałem kilkakrotnie i za każdym razem zjawisko rezonansu miało niemal identyczny przebieg: nasilenie problemów na sąsiedniej maszynie następowało 20-ego dnia, aby po trzech dniach ustąpić całkowicie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz